Kaukaasia eestlased

Mälestuste kogumise koht

На русском

Lugude kogu

Registreerun kasutajaks

Sisenen lugude kogusse

Lugude kogusse saab iga Kaukaasia eestlane või Kaukaasias elanud eestlane oma arvutis ja endale sobival ajal kirjutada, mida ta mäletab elust Kaukaasias, ja lugeda, mida teised on kirja pannud.

Mälestuste üleskirjutamine on paljudele meist võõras tegevus: muretseme oma keeleoskuse ja grammatika pärast. Arvan siiski, et see võib õnnestuda, kui me ei hakka üle jõu käivaid memuaare kirjutama, vaid paneme väga lühidalt kirja mälestuskillu või paar. Ühel päeval meenub üks asi ja paneme selle lugude kogusse kirja; päeva või nädala pärast mõni teine seik ja siis võib ka selle lugude kogusse jäädvustada. Teiste mälestuskilde lugedes vahest soovime neid täiendada või kirjutada oma nägemuse. Nii võib järk-järgult ja ajapikku sündida ühine lugude kogu, mis aitab paremini hoida mälestust armsast paigast .

Lugude kogusse sisenemine

Lugude kogu jaoks on serveris kasutusel tarkvara DokuWiki. Et lugusid lugeda ja kirjutada, on vaja eraldi registreeruda lugude kogu kasutajaks. See tagab, et mälestusi jagame Kaukaasia eestlaste ringis.

Selleks et registreeruda lugude kogu kasutajaks, klõpsa lingil „Registreerun kasutajaks”. Kui oled juba registreerunud kasutaja, vajuta lingile „Sisenen lugude kogusse .

Meenutuste lisamine ja muutmine

Et lugusid oleks lihtsam jäädvustada, panin kirja teemad, mille kohta on paljudel meist kindlasti mälestusi. Iga teema pealkirja juures on peale selle avamist nupp „Redigeerin”, millele vajutades avaneb vastav peatükk, kuhu saab meenutusi kirjutada. Kui keegi on sellesse peatükki juba midagi kirjutanud, on see nupp teksti lõpus. Pärast oma loo kirjapanekut vajuta nupule „Salvestan” ning lugu on kirjas ja teised saavad seda lugeda.

Kui mälestuse illustreerimiseks on olemas foto, võib lisada selle fotokogusse ja kopeerida lugude kogusse viite sellele fotole.

Teksti muutmiseks tuleb samuti vajutada nupule „Redigeerin”.

Kuna tegemist on ühise keskkonnaga, kus kõigil kasutajatel on ühesugused õigused ja igal registreerunud kasutajal on võimalik teiste kirjutatud teksti muuta või kustutada, on vaja kokku leppida kasutamise reeglid. Need on kirjas lugude lehe ülemises osas, mida näeb kohe peale lugude kogusse sisenemist.

Mis edasi?

Kuigi hetkel pole veel mingit suurt lugude kogu olemas, võib ikkagi kerkida küsimusi. Mis saab lugude kogust edasi? Kas mul on mingi salakaval plaan neid kuidagi ära kasutada? Lugude kogu, kui see peaks sündima, saab olema ühislooming. Praegu pole mul muud plaani kui soov mälestuskillud kokku koguda. Kui see peaks — tänu kõigile teile — juhtuma, on olenevalt tulemusest kõigil, kes selles osalesid, võimalik otsustada, mida sellega edasi teha: näiteks kas see väärib korralikku toimetamist ja raamatuna või muul viisil avaldamist.

Kuid kõigepealt üritame ühiste jõududega üldse midagi kirja panna. Igaühe panus on oluline, et jääksid alles mälestused, mis on meie mõtetes kõige tähtsamad. Palun ärge mõelge kõigepealt sellele, kas kirjapandav on korrektses eesti keeles. Kui enda väljendamine eesti keeles tundub raske, kirjutage vene keeles või laske kellelgi see üle vaadata. Oluline on jäädvustada mälestused ja neid teistega jagada.