Kaukaasia eestlased

Mälestuste kogumise koht

На русском

Kontakt

Kui Kaukaasia eestlaste mälestuste kogumisega seoses tekkis küsimusi, ettepanekuid või miski ei toimi korrektselt, siis palun saada mulle e-kiri aadressil

Püüan vastata nii kiiresti kui võimalik.

Minu nimi on Leeni Langebraun. Olen sündinud ja 17 esimest eluaastat elanud Kaukaasia Musta mere rannikul Sulevi külas, käinud koolis Sulevi ja hiljem Salme külas, seejärel kuni sõjani käinud Sulevis ema juures suvitamas. Isa sündis ja elas kogu elu Sulevis, esivanemate maa külastamine jäigi talle vaid suureks unistuseks. Ema sündis Põhja-Kaukaasias Uus-Eesti (Novo-Estonovka) külas. Seega olen seotud eesti asundustega mõlemal pool Kaukasuse peaahelikku ja mind väga huvitab eesti asunduste ajalugu mõlemal pool mägesid — mitte ainult see, mis on seotud minu esivanematega, vaid asunduste ajalugu laiemalt ja tervikuna. Viimastel aastatel olen otsinud ja leidnud arhiividest (Venemaalt, Gruusiast ja Eestist) huvitavaid dokumente eesti asunduste kohta Kaukaasias. Ülevaated leitud dokumentidest ja nende ümberkirjutused on avaldatud ida.aule.ee veebis aadressil http://ida.aule.ee/dokumendid/index.html. Loodan, et õnnestub leida ja lisada sinna veel palju seni teadmata dokumente.

Olen lõpetanud Tartu Ülikooli füüsikuna, kuid töötanud rohkem kui 15 aastat infotehnoloogia alal. Seepärast võimaldasid teadmised mul selle Kaukaasia eestlaste veebi serverisse luua, siia vajaliku tarkvara otsida ja seda vajadust mööda seadistada. Kuna siin on kasutusel kaks eraldi tarkvara (fotokogu ja lugude kogu), on mõlema kasutamiseks vaja eraldi registreeruda ja sisse logida. Tean, et see on ebamugav, kuid mul pole praegu võimalusi seda muuta. Kõige raskem oli üldse sobivate tarkvarade leidmine. Katsetasin erinevaid, igalühel on oma kitsaskohad. Kõige tähtsamateks kriteeriumiteks olid lihtne ja intuitiivne kasutamine, võimalus kasutada tarkvara eesti keeles, lisaks ka vene ja inglise keeles. Loodan, et lõpuks sai tehtud õnnestunud tarkvaravalik, kuigi päris rahule ma ei jäänud. Oleksin tahtnud fotokogus mõned tarbetud nupud ja viited ära koristada, aga ilma programmeerimiseta seda teha ei saa ja nii sügavalt tarkvarasse siseneda ei taha. Kõige tähtsam on siiski see, et kogutud mälestusi saab ühte kindlasse ja kontrollitud kohta koguda.

Mõistan, et selle veebi loomisega võtan vastutuse siia kogunevate mälestuste ja failide eest. Tean, et see koorem pole kerge, seepärast kaalusin hoolega, kas mul jagub töö kõrvalt aega tegelda lisaks ajaloo uurimisele veel ka mälestuste kogumisega, ning leidsin, et peab lootma, et kes teeb, see jõuab. Kuid tegelikult ma loodan rohkem selle veebi kasutajate abile ja mõistvale suhtumisele.